Až tristotisíc eur na oživenie cestovného ruchu v okrese. Túto možnosť ponúkla radnica za exprimátora Jána Dlhopolčeka (ĽS-HZDS, SNS) poslancom zastupiteľstva v apríli 2010. Lákavou príležitosťou mala byť výzva Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktorá prišla tesne pred koncom funkčného obdobia predchádzajúcej vlády. Dobrý úmysel podporili všetci prítomní a tak nič nebránilo o finančný príspevok požiadať.
Napriek otázkam poslancov kompetentní akosi "pozabudli" pripomenúť, že okrem 5-percentnej spoluúčasti mesta bude potrebné k žiadosti priložiť aj projekt, ktorý bude niečo stáť. Ten za 19 500 eur vypracovala Hlohovecká regionálna rozvojová agentúra (HL RRA).
Projekt na ministerstve uspel a mesto mohlo začať hľadať dodávateľov na zákazky v celkovej hodnote 234-tisíc eur. Pre výber firiem si nezvolilo elektronickú aukciu či iný transparentný spôsob, do ktorého by sa mohli zapojiť rôzni uchádzači. Naopak. Mesto využilo formu, ktorú umožňuje zákon pri zákazkách s nízkou hodnotou. V praxi to znamenalo, že komisia na čele s Kornéliou Žákovou z oddelenia regionálneho rozvoja oslovila iba tri konkrétne firmy a vybrala spoločnosť, ktorá prišla s najlacnejšou ponukou.
Súčasťou projektu je aj vytvorenie webovej stránky zameranej na propagáciu cestovného ruchu v okrese. Do výberu na jej spracovanie mesto zaradilo firmu z Nitry, Oravskej Polhory a HL RRA. Prvé dve ponuky boli veľmi podobné. S najlepšou cenou nakoniec uspela agentúra z Hlohovca, ktorá zároveň primárny dokument pripravovala. Inak povedané, firma, ktorá mala z prvej ruky všetky informácie o sumách vyčlenených na jednotlivé časti projektu.
Rovnaký scenár sa zopakoval aj pri ďalšej zákazke. S ponukou na vytvorenie koncepcie cestovného ruchu mesto znovu oslovilo firmu z Nitry, Oravskej Polhory a HL RRA. Výsledok? Rozdiel prvých dvoch ponúk minimálny, víťaz opäť domáca agentúra. Naviac, všetky neúspešné ponuky presahovali rozpočtované možnosti.
Na prvý pohľad nezávislí uchádzači, rôzne firmy aj sídla pôsobenia. V skutočnosti vzájomne prepojené spoločnosti. Podnikatelia Michal Strnál a Zuzana Herudová z Oravskej Polhory hrajú v celom procese iba sekundantov. Vzájomne sa poznajú a spájajú ich aj aktivity pod hlavičkou občianskeho združenia Obviam regio, kde figurujú aj ďalší uchádzači.
Miriam Ácsová, ktorá prišla s ponukou na vytvorenie webstránky, je manželkou Daniela Ácsa. Práve Ács sa stal začiatkom tohto roku predsedom predstavenstva firmy Prounion. Firmy, ktorá sa pri druhej zákazke neúspešne uchádzala o vytvorenie koncepcie cestovného ruchu.
Dôležitým momentom celej genézy je fakt, že v čase vyhlásenia výzvy projektu Ács pracoval ako štátny tajomník ministerstva výstavby (nominant ĽS-HZDS). Teda toho istého rezortu, ktorý aj projekt zastrešovalo. Aby bola skladačka kompletná, treba doplniť ešte posledný chýbajúci článok. Ácsovým poradcom na ministerstve bol Marek Lietava - riaditeľ HL RRA.
Kľúčovým dôkazom, že aktéri sú vzájomne prepojení, je ale školácka chyba v cenovej ponuke. Je zrejmé, že dokumenty vznikli súčasne a nepozornosťou došlo k omylu. Vo všetkých troch ponukách uchádzačov na vytvorenie webstránky je totiž skopírovaný text z ďalšieho výberového konania, ktorým v tomto prípade bolo spracovanie koncepcie cestovného ruchu.
Je preto namieste poukázať na zmysluplnosť a doterajšie výsledky práce agentúry, do ktorej mesto nalieva peniaze. Výstupy spoločnosti totiž sprevádza neprofesionalita, pochybenia a dokonca porušenie zákona.
Zmluva na webstránku, pôvodne stanovená na 33-tisíc eur, sa ukázala ako nesprávna. Na nedostatky dokumentu sme opakovane poukazovali aj v magazíne. Po medializácii vznikol dodatok s upravenou sumou, ktorá bola predtým bezdôvodne navýšená o DPH. Taktiež došlo k úprave predmetu zmluvy, kde pôvodne chýbali elementárne náležitosti.
Ďalšou zákazkou, za ktorú agentúra zinkasovala takmer 28-tisíc eur, je stratégia cestovného ruchu. V riešiteľskom tíme figuruje aj meno Kornélie Žákovej, členky komisie zodpovednej za výber uchádzačov. V podstate ide o materiál v prevažnej miere zostavený z citácií dávnejšie publikovaných informácií. Oveľa závažnejšie však je, že v dokumente sa objavili fotografie bez platnej licencie, čím došlo k porušeniu autorského zákona. Keď sme agentúru na túto skutočnosť upozornili, Lietava chybu priznal s tým, že k nej došlo omylom a fotografie vymenil.
O nezákonnom konaní sme informovali aj primátora Petra Dvorana. Zaujímalo nás, či mesto bude aj napriek pochybeniam s firmou naďalej spolupracovať. Vedenie sa odpovedi vyhlo a na verejnom zasadnutí celú záležitosť zľahčilo, čím v podstate konanie agentúry ospravedlnilo. Nie je preto vylúčené, že pri ďalších zákazkách vyplývajúcich z projektu sa bude táto spoločnosť opäť angažovať. Ide o vytvorenie tisícok propagačných brožúr, DVD či organizovanie rôznych podujatí.
Meno Marek Lietava pritom nie je tunajšiemu zastupiteľstvu neznáme. Neúspešný kandidát (ĽS-HZDS, SNS) do miestneho parlamentu, požiadal koncom predošlého volebného obdobia o zmenu územného plánu v lokalite Chríby s cieľom premeniť ornú pôdu na stavebné pozemky. Schvaľovanie sprevádzali zvláštne okolnosti. Odborníci z úseku územného plánu a urbanistiky so zmenou nesúhlasili. Komisia a väčšina poslancov na čele s vtedajším primátorom ju však podporili. Ján Dlhopolček hájil výstavbu ako krok smerujúci k spojeniu mesta s Koplotovcami. Na jeho stranu sa pridal aj Milan Domaracký (toho času ĽS-HZDS, SNS) či Ladislav Fajtl (Smer). Ten označil postoj odborníkov za nezmyslel, ktorý nebude ľuďom diktovať ako majú stavať. Lietava nakoniec uspel a na internete začal ponúkať ornicu ako stavebné parcely.